Perfect Pasta Inc. Cheese ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.73g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.73g |
| Saturated Fat | 3.54g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 230mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Perfect Pasta Inc Perfect Pasta, Four Cheese Ravioli (Similarity score: 8.86)
- Charal L'extra Moelleux Original (Similarity score: 15.85)
- Chicken Bean & Rice Burrito (Similarity score: 16.91)
- Picard Farfalle Poulet, Sauce César Et Copeaux De Parmesan, Petit Pain Aux Graines De Pavot, Financier Aux Amandes (Similarity score: 17.46)
- Sharpe Holdings Inc Goat Cheese (Similarity score: 17.73)
- Sharpe Holdings Inc Fresh Chevre Natural Goat Cheese (Similarity score: 17.73)
- Natural & Kosher Fine Herbs Chevre Goat Cheese (Similarity score: 17.73)
- Samoussas Aux Légumes (Similarity score: 17.88)
- Pinnacle Foods Group Llc Spinach & Feta Pizza (Similarity score: 18.37)
- Charal Viande Hachée De Boeuf, L'extra Moelleux (Similarity score: 19.47)
- Essential Everyday Beef Ravioli (Similarity score: 20.77)
- Ocean Rise,aldi Sardines In Tomato Sauce (Similarity score: 21.03)
- Voltan Tortellini Al Prosciutto Crudo (Similarity score: 21.11)
- Doña Magdalena Dulce De Leche Con Sabor Chocolate Sin Azúcar (Similarity score: 21.99)
- Comtesse Du Barry La Terrine Aux Deux Saumons (Similarity score: 22.71)
Ingredients List
- Durum Wheat Flour
- Parsley
- Half And Half
- Black Pepper
- Whole Milk Ricotta Cheese
- Water
- Whole Egg
- Romano Cheese
- Flour Blend
- Parmesan
- Bread Crumbs
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)