pernigotti Pernigotti il gelato nocciolato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.54545454545454% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Intermarché Selectionne Par Votre Magasin, Eclair Au Chocolat, Les 2 (Similarity score: 9.83)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.66)
- Eclair Au Chocolat, Les 4 Éclairs (Similarity score: 13.43)
- Lait Du Forez Le Cheese Cake Et Son Coulis De Fruits Rouges (Similarity score: 14.75)
- Brioche Pasquier, Pasquier 10 Eclairs Fondantes Au Café (Similarity score: 15.53)
- Jack Nicklaus Ice Cream Jack Nicklaus, Ice Cream, Warm Spiced Butter Pecan (Similarity score: 15.87)
- Compliments Sandwichs À La Crème Glacée (Similarity score: 19.64)
- Real Quality Zitronentorte (Similarity score: 19.73)
- Intermarché La Fournée Campagnière Eclairs Au Café Les 2 Pièces 180 Gr (Similarity score: 20.36)
- Religieuses (Similarity score: 20.48)
- Caramel Butter Pecan Praline Ice Cream, Caramel Butter Pecan Praline (Similarity score: 20.59)
- Dr Oetker Pastel A La Taza (Similarity score: 20.70)
- Nestlé,la Laitière La Laitière Le Grand Pot Mousse Chocolat Au Lait (Similarity score: 21.02)
- Ice Cream (Similarity score: 21.25)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 22.12)