Perry's Ice Cream Co. Inc. Perry's Ice Cream, Ice Cream, Banana Cream Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 5.26g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.11183496199782% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 31.58g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sponge Candy Ice Cream (Similarity score: 8.25)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 11.65)
- Caramel Flavored Reduced Fat Ice Cream* With Twix Cookie Bar Pieces And A Chocolatey Swirl (Similarity score: 12.14)
- Tartufo Bianco (Similarity score: 12.42)
- Franprix Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 13.31)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 14.12)
- Italiamo Tartufo Bianco (Similarity score: 14.28)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 14.40)
- Délicieux Ijs Cubics Vanille Pistache (Similarity score: 15.08)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.76)
- Erhard Mochis Glacés (Similarity score: 15.82)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 16.02)
- Triumf Glass Gräddglass Knäck Choklad (Similarity score: 16.10)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 16.13)
- 2nd St Creamery Chocolate Ice Cream (Similarity score: 16.27)
Ingredients List
- Milk
- Milkfat
- Whey
- Vanilla Extract
- Egg Yolk
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- E100
- Cream
- Banana Puree
- Corn Syrup
- Vanilla Cream Swirls
- Liquid Sugar
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Vanilla Wafers
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)