Perry's Ice Cream White Lightning Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.95g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.95g |
| Saturated Fat | 5.92g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 44.984802431610944% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 28.95g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Triumf Glass Gräddglass Hasselnöt (Similarity score: 9.20)
- Chocolate Frozen Yogurt With Peanut Butter Cups And A Peanut Butter Fudge Swirl (Similarity score: 12.38)
- Perry's Ice Cream Co Inc Ice Cream (Similarity score: 14.60)
- Giant Eagle Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 16.18)
- Chocolate Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 16.26)
- Leader Price Xtra Savoureux (Similarity score: 16.44)
- Alnatura Macadamia Caramel (Similarity score: 17.48)
- Comtesse Du Barry Baba Au Rhum (Similarity score: 18.31)
- Comptesse Du Bary Baba Au Rhum (Similarity score: 18.31)
- Éric Bur 6 Baba Au Rhum (Similarity score: 18.31)
- Mini Babas (Similarity score: 18.34)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 18.34)
- Boardwalk Frozen Treats Llc Ice Cream (Similarity score: 18.39)
- Le Dréan 6 Babas Au Rhum (Similarity score: 18.52)
- Purple Cow Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 18.86)
Ingredients List
- Milk
- Cocoa
- Milkfat
- Whey
- Cocoa Paste
- Egg Yolk
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- Cream
- Liquid Sugar
- White Mint Fudge Swirls
- Dark Chocolate Flavored Base
- Sugar
- Water
- Cocoa
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)