Pescantina Calamares en salsa americana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 952kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 952kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.1000003814697g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.1g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 279.999995231628mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terrine Végétale À L'ail Des Ours (Similarity score: 9.18)
- Filetes De Caballa Ahumada (Similarity score: 10.28)
- Almare Filete De Caballa Ahumada En Salsa Picante De Tomate (Similarity score: 10.28)
- Filets De Maquereau En Sauce Tomate Et Poivrons (Similarity score: 10.28)
- Tesco Sandwich Saumon Concombre (Similarity score: 10.31)
- Fazer Pizzataikina (Similarity score: 12.47)
- Findus Churros Aux Herbes (Similarity score: 12.74)
- Iglo Pazifische Scholle Sylter Art (Similarity score: 13.32)
- Food For Life Tortillas Brown Rice (Similarity score: 13.39)
- Poelée Seitan Et Pomme De Terre (Similarity score: 14.09)
- Cabo De Peñas Calamares (trozos) En Salsa Americana (Similarity score: 14.14)
- Houmous (Similarity score: 15.98)
- Monoprix Salade De Pâte, Potiron, Graine De Courge Et Noix De Cajou (Similarity score: 16.09)
- Thomy Les Sauces Hollandaise Vegan (Similarity score: 17.43)
- Picard Galettes De Pomme De Terre (Similarity score: 17.95)