Peteet's Famous Cheesecakes Peteet's famous cheesecakes, cheesecake, key lime
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1280kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1280kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.08g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.08g |
| Saturated Fat | 10.88g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.112860892388454% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 10.9g |
| Score | 21 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 27.21g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Cookies (Similarity score: 9.31)
- Companion St Louis Bread Pudding (Similarity score: 15.34)
- Gelatelli,lidl Keksis Vanilja (Similarity score: 16.24)
- Ice Cream Cookie (Similarity score: 19.00)
- Kenny's Great Pies Pie (Similarity score: 19.32)
- Tgp Mini Supreme Pie (Similarity score: 19.44)
- 1kg Gateau Basque Boncolac (Similarity score: 19.56)
- Boncolac Le Gâteau Basque Surgelé (Similarity score: 19.56)
- Greek Yogurt Cheesecake (Similarity score: 19.89)
- Crêpes Au Sucre (Similarity score: 21.26)
- Maxi Crepe Nature (Similarity score: 21.26)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 22.52)
- Boncolac Gâteau Basque (Similarity score: 23.13)
- Uncle Harry's Inc Ice Cream Cake (Similarity score: 24.22)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Chocolate Salted Caramel (Similarity score: 25.75)
Ingredients List
- Philadelphia Cream Cheese
- All Natural Sour Cream
- Egg
- Graham Cracker Crust
- Key Lime Juice
- Vanilla Extract
- Sweet Cream Butter
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)