Petit Pierre Saumon au naturel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 978kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 978kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.9g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 22.527472527472526% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.5% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 304mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 304mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pêche Océan,marque Repère Filet De Saumon Au Naturel (Similarity score: 3.96)
- Leader Price Filet De Saumon Au Naturel (Similarity score: 9.06)
- Delpierre Mer & Tradition Filet De Saumon Au Naturel (Similarity score: 9.06)
- Rillettes Canard Olives Romarin (Similarity score: 11.57)
- Carpaccio Pur Bœuf Croûte De Poivre (Similarity score: 12.70)
- Interdis Sardine À L'huile De Tournesol (Similarity score: 13.14)
- Carrefour Discount,carrefour Sardines À L'huile De Tournesol (lot De 3 Boîtes 1 4) (Similarity score: 13.14)
- Ventresca De Bonito En Aceite De Oliva (Similarity score: 15.80)
- Hoya Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 16.25)
- Hoya Bonito Del Norte (Similarity score: 16.42)
- Stockman & Decota Premium Angus Beef Pub Style Patties (Similarity score: 16.43)
- Pumpkin Spice, Atlantic Salmon, 2 Bonless Fillets (Similarity score: 17.20)
- Scotch Eggs (Similarity score: 18.47)
- Filet De Maquereaux (Similarity score: 18.96)
- Grand Jury Filets De Maquereaux Sauce À La Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 18.98)
Ingredients List
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)