Petites sardines à l'huile d'olive
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 3.7g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 26.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.4% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 2 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bela Lightly Smoked Portuguese Sardines In Tomato Sauce (Similarity score: 13.17)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 16.35)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 16.35)
- Miau Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva Virgen (Similarity score: 16.51)
- Bujanda Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 16.52)
- Lomos De Bonito (Similarity score: 16.52)
- Miau Lomis De Bonito En Aceite De Oliva 17% (Similarity score: 16.52)
- Miau Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 16.52)
- La Fragua Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 16.52)
- La Fragua Bonito Del Norte Con Aceite De Oliva (Similarity score: 16.52)
- Fishing Vessel St Jude Fishing Vessel St Jude, Solid White Albacore Tuna, Original (Similarity score: 16.69)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 18.46)
- Ubago Atún En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.98)
- Sardine A La Tomates (Similarity score: 20.53)
- Sardines À La Tomate (Similarity score: 20.53)