Pharmind Ovocná tyčinka s mrkví
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1287kj (308 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1287kj (308 calories/kcal) |
| Fiber | 9.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 12 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 0.03g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 7.692307692307692% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.7% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 67.2g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 67.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pharmind Ovocná Tyčinka S Červenou Řepou (Similarity score: 20.11)
- Pierre Patin Chocolatier Pâte De Fruit (Similarity score: 25.26)
- François Doucet Pâtes De Fruits (Similarity score: 26.83)
- Nature Addicts, Nature Innovation International Fruit Stick Pomme (Similarity score: 29.01)
- El Nogal Pasas Moscatel Andinas (Similarity score: 30.41)
- Paquito Figues Sèches Bio (Similarity score: 32.59)
- Carrefour,life Uva Sultanina (Similarity score: 34.05)
- Mondo Natura Uva Sultanina (Similarity score: 36.67)
- Tesco Raisins (Similarity score: 38.86)
- Co Op Dried Mixed Fruit (Similarity score: 40.53)
- Vores Rosiner (Similarity score: 40.56)
- Daco Bello Raisins Sultanines (Similarity score: 40.67)
- Maître Prunille Raisins Secs Bio Muscat En Grappes (Similarity score: 41.89)
- Bedros & Savino Raisins Secs Bruns Sultanine (Similarity score: 42.07)
- Sekem Dattel Creme (Similarity score: 43.83)