Rilette de thon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 37.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 120.000004768372mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Mouettes D'arvor Filets De Sardines Huile D'olive (Similarity score: 17.64)
- André Krief 10 Steaks Hachés Pur Buf De 100 Grammes, Marque André Krief (Similarity score: 18.88)
- Steak Haché Pur Boeuf Ak (Similarity score: 18.88)
- Al Marra'ah, Halal, Young Chicken Thighs (Similarity score: 19.03)
- Mas El Guiu Canelons De Rostit (Similarity score: 19.41)
- Sainsbury’s So Organic British Beef Rump Steak (Similarity score: 20.80)
- Waitrose 2 British Chicken Breast Fillet Kievs (Similarity score: 23.56)
- The Co Operative Mackerel Filets In Sunflower Oil (Similarity score: 23.90)
- L & M C Farms Inc Gran Sabana, Queso De Mano Soft Cheese (Similarity score: 24.57)
- L & M C Farms Inc Gran Sabana, Queso Guayanes White Soft Cheese (Similarity score: 24.57)
- Tesco New Zealand Lamb Chops (Similarity score: 24.68)
- Tesco 4 British Lamb Chops (Similarity score: 24.68)
- Italian Style Chicken Ravioli (Similarity score: 25.21)
- Carrefour Poitrine De Porc À La Provençale (Similarity score: 25.50)
- Bien Vu Steaks Hachés Pur Boeuf (Similarity score: 27.21)