Rillettes de Saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.1g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 8.962264150943396% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Compagnie Bretonne Du Poisson Rillettes De Saumon (Similarity score: 8.17)
- Sunshine Burgers Sunshine Burgers, Organic Veggie Burgers With Sprouted Rice, Loco Chipotle (Similarity score: 18.44)
- L'apéro Du Poissonnier Houmous Aux Petits Pois Et Menthe (Similarity score: 18.49)
- Le Trésor Des Dieux Thon Vinaigrette (Similarity score: 18.91)
- Lemon Hummus (Similarity score: 19.89)
- Iceland 2 Naan Breads (Similarity score: 21.53)
- Earth's Best Chicken Nuggets For Kids (Similarity score: 21.73)
- Baklava Bakery Baklava Bakery, Pita Bread (Similarity score: 22.34)
- Hacendado Mejillones En Salsa De Vieira (Similarity score: 22.44)
- Esselunga Pane Morbido Proteico (Similarity score: 22.85)
- La Belle Iloise Thon Blanc Germon À L'huile D'ollive Et Poivre Vert (Similarity score: 23.48)
- La Belle Iloise Thon Blanc Germon À L'huile D'ollive Et Poivre Vert (Similarity score: 23.48)
- Pan Burger (Similarity score: 24.04)
- Thomas Multi Grain Muffins (Similarity score: 24.10)
- Doria Panino Hamburger Senza Glutine (Similarity score: 24.16)