Rillettes de Saumon fumé à l'aneth
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 8.5g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.125% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.1% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Queso Fresco De Vaca (Similarity score: 11.65)
- Lasagnes À La Bolognaise (Similarity score: 13.37)
- Beef Philly Cheese Steak Kit (Similarity score: 15.41)
- Granarolo Mozzarella (Similarity score: 15.71)
- Shrimp Alfredo (Similarity score: 16.99)
- Perfect Pasta Inc Perfect Pasta, Goat Cheese Ravioli (Similarity score: 17.70)
- Los Altos Food Products Inc Part Skim Ricotta Cheese (Similarity score: 17.83)
- Los Altos Food Products Inc Los Altos, Queso Requeson Part Skim Ricotta Cheese (Similarity score: 17.83)
- Ciolo Foods Ciolo Foods, Smoking Jalapeno Greek Yogurt (Similarity score: 17.88)
- Granarolo Mozzarella (Similarity score: 18.89)
- Granarolo Mozzarella (Similarity score: 19.78)
- Specially Selected Braised Beef Ravioli (Similarity score: 19.92)
- Frontiere Natural Meats Jalapeno & Cheddar Cheese Organic Grass Fed Beef Burgers (Similarity score: 19.98)
- Whole Foods Roast Beef & Cheese Sandwich (Similarity score: 20.53)
- Lidl, Alfredo Maxi Moelleuse Bolognaise (Similarity score: 20.64)