Rising Moon Organics Organic classic cheese tortelloni, classic cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 310mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 310mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco Tesco Soft White Rolls 6 Pack (Similarity score: 14.45)
- Red Beet & Spinach Ravioli (Similarity score: 14.95)
- Lustucru Pâtes Fraîches Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 15.58)
- Lustucru Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 17.43)
- Lustucru Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 17.43)
- Raviolis 4 Fromages (Similarity score: 17.43)
- Lustucru Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 17.43)
- Lustucru Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 17.43)
- Lustucru Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 17.43)
- Coop Qualité & Prix Bagels Précuits (Similarity score: 17.59)
- Lustucru Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 19.70)
- Lustucru Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 19.70)
- Lustucru Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 19.70)
- 5 Cheese Toasted Ravioli (Similarity score: 20.55)
- Come Rico Pizzas Artesanas Jamón Y Queso (Similarity score: 21.12)
Ingredients List
- Potato Flakes
- Sea Salt
- Garlic
- Black Pepper
- Parsley
- Water
- Ricotta
- Milk
- Mozzarella
- Asiago
- Corn Starch
- Parmesan
- White Cheddar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)