Rite Aid Corporation B4y, Dried Mixed Fruit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 7.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 25mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 25mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dried Apricots (Similarity score: 13.31)
- Tops Preserves, Seedless Red Raspberry (Similarity score: 14.21)
- Jelly, Strawberry (Similarity score: 14.21)
- Shoprite Shoprite, Jelly, Strawberry (Similarity score: 14.21)
- Jelly, Concord Grape (Similarity score: 14.97)
- Concord Jelly, Grape (Similarity score: 14.97)
- Shoprite Shoprite, Concord Grape Jelly, Concord Grape (Similarity score: 14.97)
- Shoprite Shoprite, Strawberry Preserves, Strawberry (Similarity score: 14.97)
- Shop Rite Preserves, Strawberry, Strawberry (Similarity score: 14.97)
- Shoprite Shoprite, Concord Grape Jelly, Grape (Similarity score: 14.97)
- Shoprite Shoprite, Jelly, Apple (Similarity score: 14.97)
- Shoprite Shoprite, Concord Grape Jelly, Grape (Similarity score: 14.97)
- Apple Jelly (Similarity score: 15.65)
- Sunny Select Jelly, Concord Grape (Similarity score: 15.65)
- Winco Foods Winco Foods, Seedless Preserves, Blackberry (Similarity score: 15.65)
Ingredients List
- Apricot
- Prune
- Apple
- Peach
- Pear
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)