Roasted butternut squash ravioli homemade pasta, roasted butternut squash ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 4.5 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 11.61g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.61g |
| Saturated Fat | 4.02g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 45.01679731243001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | -3 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 4.46g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruit And Granola (Similarity score: 17.68)
- Waitrose British Pork Loin Steaks (Similarity score: 26.12)
- Inex Lait (Similarity score: 26.74)
- Organic Ground Pork (Similarity score: 27.06)
- Strathvale British Pork Loin Chops (Similarity score: 27.09)
- Delhaize Lard Frais Bio (Similarity score: 27.27)
- Meira Provencale Yrttiseos (Similarity score: 27.70)
- Birchwood British Pork Loin Chops (Similarity score: 28.93)
- 100% Beef Burger Patties, Beef (Similarity score: 29.44)
- Grass Fed Beef Ribeye Steak (Similarity score: 29.65)
- Kroger Ribeye Steak (Similarity score: 29.80)
- Original 100% Black Angus Beef Burger, Original (Similarity score: 29.93)
- Scoiattolo Tagliolini Tartufo (Similarity score: 30.20)
- Ground Beef Burger With Brisket (Similarity score: 30.83)
- Beef Chuck Slider Burgers (Similarity score: 31.42)
Ingredients List
- Whole Milk Ricotta Cheese
- Butter
- Nutmeg
- Cinnamon
- Whole Wheat Flour
- Durum Wheat Flour
- Water
- Butternut Squash
- Egg
- Pumpkin
- Brown Sugar
- Potato Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)