Rocky road ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.49g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.49g |
| Saturated Fat | 6.98g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 18.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 6.23)
- Premium Ice Cream, Pumpkin (Similarity score: 7.28)
- Extrême,nestlé Le Mystère Parfum Crème Brûlée Cœur Caramel (Similarity score: 7.39)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Baked Alaska (Similarity score: 7.92)
- Giant Eagle Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 8.57)
- Spartan Est 1953 Ice Cream (Similarity score: 8.59)
- Ice Cream (Similarity score: 9.00)
- Brookshire Grocery Company Premium Ice Cream (Similarity score: 9.01)
- Wilcoxson's Wilcoxson's French Vanilla (Similarity score: 9.30)
- Carte D'or,unilever Carte D'or Les Authentiques Glace Menthe Eclats De Chocolat Noir (Similarity score: 9.40)
- Magnum Magnum Bâtonnet Glace Chocolat Blanc X3 330ml (Similarity score: 9.69)
- Miko, Magnum Batonnet Chocolat Blanc (Similarity score: 9.69)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 9.86)
- Premium Ice Cream, Black Sweet Cherry Chocolate (Similarity score: 9.86)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 10.36)
Ingredients List
- Milk
- Stabiliser
- Cream
- Sugar
- Marshmallow
- Corn Syrup
- Chocolate Coated Almonds
- Skim Milk Solids
- Cocoa
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)