Rocky road ice cream, rocky road
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.41g |
| Saturated Fat | 6.62g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Tartelettes Fraise X2 (Similarity score: 10.23)
- Gelato (Similarity score: 10.32)
- Rewe Beste Wahl Maple Walnut (Similarity score: 10.89)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 11.70)
- Rewe Feine Welt Haselnuss Eiscreme (Similarity score: 11.89)
- Glace De La Ferme Glace Au Café (Similarity score: 13.06)
- Land Of Milk And Honey Organic Ice Cream, Land Of Milk And Honey (Similarity score: 14.03)
- Bonne Maman Crème Brûlée (Similarity score: 14.76)
- Bonne Maman 2 Crème Brûlée (Similarity score: 14.76)
- Bonne Maman Crème Brûlée À La Vanille Naturelle (Similarity score: 14.76)
- Oatly Oatly Chocolat Fudge ( Vegan) (Similarity score: 14.89)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.92)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.92)
- Real Ice Cream (Similarity score: 15.23)
- Chocolate Molten Cake Ice Cream (Similarity score: 15.56)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Almond
- Cocoa
- E410
- E412
- Cane Sugar
- Pasteurized Cream
- Condensed Pasteurized Skim Milk
- Marshmallow
- Sugar
- Water
- Tapioca Starch
- E171
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)