Rod Rotondi Enterprises Llc Leaf Cuisine, Probiotic Cashew Spread, Smoky Goudha
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | Yes |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 8.93g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 41.67055529631358% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 286mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 286mg |
| Sugars | 3.57g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rod Rotondi Enterprises Llc Leaf Cuisine, Probiotic Cashew Spread, Peppery Jack (Similarity score: 4.81)
- Real Foods Roasted Tomato Caprese Salad (Similarity score: 16.30)
- Sainsbury's,sainsburys,by Sainsbury's Fully Loaded Bbq Chicken Pizza (Similarity score: 17.85)
- Dia Raviolis Aux Cêpes (Similarity score: 22.37)
- Beef Meatballs (Similarity score: 23.16)
- Tarte Saumon Oseille (Similarity score: 24.22)
- L'étal Du Boucher Boulettes Au Boeuf Vbf X30 Nature (Similarity score: 24.24)
- Picard Canette Farcie Aux Cèpes Et À L’armagnac (Similarity score: 24.51)
- Maître Coq Poulard Airell Fg Bt (Similarity score: 25.16)
- Rod Rotondi Enterprises Llc Leaf Cuisine, Probiotic Cashew Spread (Similarity score: 25.70)
- Terrine De Lapin Aux Noix (Similarity score: 25.96)
- Pizza 5 Fromages (Similarity score: 26.37)
- Hearty Foods Co Thin And Crispy Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 26.87)
- Lidl Spinach, Red Paper & Feta Quiche (Similarity score: 28.75)
- La Sirena Mini Empanadillas De Atún (Similarity score: 28.92)
Ingredients List
- Cashew Nuts
- Coconut Oil
- Lemon Garlic
- Dill
- Paprika
- Cayenne Pepper
- Sea Salt
- Lactobacillus Acidophilus
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)