Sardines à l'huile végétale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 26.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 26.5g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 24.475524475524473% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.5% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Joly Sardine À L'huile Végétale (Similarity score: 0.00)
- Sardine A L'huile Végétale (Similarity score: 5.51)
- L & M C Farms Inc Gran Sabana, Queso De Mano Soft Cheese (Similarity score: 8.19)
- L & M C Farms Inc Gran Sabana, Queso Guayanes White Soft Cheese (Similarity score: 8.19)
- Les Mouettes D'arvor Filets De Sardines Huile D'olive (Similarity score: 12.94)
- The Co Operative Mackerel Filets In Sunflower Oil (Similarity score: 17.87)
- Asda,asda Smart Price Chicken Wings (Similarity score: 18.72)
- Le Grand Lejon Sardines À L'huile D'olive & Au Citron (Similarity score: 19.81)
- Le Grande Lejon, Le Grand Lejon Sardines Piment D'espelette (Similarity score: 19.81)
- Le Grand Lejon Sardines À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 19.81)
- La Perle De Dieux La Perle Des Dieux (Similarity score: 19.83)
- La Perle Des Dieux Sardines Millésimées 2015 "le Premier Voyage De Capucine" (Similarity score: 19.83)
- Le Trésor Des Dieux Sardines À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 19.84)
- Le Trésor Des Dieux Sardine Huile D Olive (Similarity score: 19.84)
- Les Dieux Sardines Sans Aretes A L'huile D'olive Les Dieux (Similarity score: 19.85)