Sargento Sliced reduced fat swiss natural cheese, swiss
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 33.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 33.33g |
| Saturated Fat | 9.52g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 49.97375328083989% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 143mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 143mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Reduced Fat Lacy Swiss Cheese Sliced (Similarity score: 29.33)
- Giant Giant, Fresh Mozzarella Bocconcini (Similarity score: 33.09)
- Giant Fresh Mozzarella (Similarity score: 33.09)
- Giant Fresh Mozzarella Cheese (Similarity score: 33.09)
- Suer Eya Burrata Bio (Similarity score: 35.31)
- Ahold Atlantic Salmon With Lemon Dill Butter (Similarity score: 39.00)
- Belfiore Cheese Belfiore Cheese, Burrata (Similarity score: 42.05)
- Da Giorgio Raviolini Carne Rustida (Similarity score: 42.75)
- Easybake Semlor Mandelmassa Med Mandelbitar (Similarity score: 42.77)
- Burrata (Similarity score: 45.14)
- Picard Canette Farcie Aux Pommes Et Pruneaux (Similarity score: 46.80)
- Ravioli Aux Crevettes (Similarity score: 47.78)
- Hoa Nam Raviolis Crevettes (Similarity score: 47.78)
- Raviolis Aux Crevettes Surgelés (Similarity score: 47.78)
- Crown Prince One Layer Brisling Sardines In Oil (Similarity score: 48.45)
Ingredients List
- Pasteurized Semi Skimmed Milk
- Lactic Ferments
- Salt
- Enzyme
- Retinyl Palmitate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)