Savana orchards mélange de noix grillées au miel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 100 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 100 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 12 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 15.217391304347828% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.2% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | -4 |
| Sodium | 152.4mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152.4mg |
| Sugars | 7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Noix De Cajou Yupik (Similarity score: 58.77)
- Méditerroir Dattes Bio (Similarity score: 60.31)
- Urban Seeds Tartinade Avec Des Graines De Courge Potimarron Carotte (Similarity score: 62.09)
- Setton Farms Premium California Pistachios, Dry Roasted With Sea Salt (Similarity score: 62.16)
- Rydbergs Rydbergs Rödbetssallad (Similarity score: 67.77)
- El Encierro Acelga (Similarity score: 69.39)
- Salimperio Paccasassi Del Conero Sott'olio (Similarity score: 71.00)
- Arev Abricot Séchés (Similarity score: 71.77)
- Migros,m Classic,delica, Gemüse Dörrbohnen (Similarity score: 82.68)
- Crispy Tomato Fine Snacking Slices (Similarity score: 84.55)
- Kalifa Füge, Napon Szárított Figs, Sun Drie (Similarity score: 85.22)
- Southern Grove, Aldi Benner Company Southern Grove, Roasted & Salted Pistachios (Similarity score: 85.98)
- Sainsbury's Medjool Dates (Similarity score: 90.47)
- Sainsbury's, Taste The Difference Taste The Difference Medjool Dates (Similarity score: 90.47)
- Arándanos Ecológicos (Similarity score: 91.57)