Savencia Fromage & Dairy Czech Republik,Savencia,Lučina,Lucina Lučina Nadýchaná s jemnou chutí
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 15 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Intermarché Pâturages Mozzarella Di Bufala Bio (Similarity score: 14.81)
- Fair & Gut Frischkäse Fass Natur (Similarity score: 17.24)
- Tradizioni D'italia Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 17.58)
- Tradizioni D Italia,tradizioni D'italia Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 17.64)
- Treo Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 20.46)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 20.50)
- Pâturages,intermarché Mozzarella Gourmande Di Latte Di Bufala (Similarity score: 20.50)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 20.50)
- Casale Fresco Mozzarella Di Búfala Campana (Similarity score: 20.50)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 20.50)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 20.50)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 20.50)
- Mozzarella Di Bufala Bocconcini (Similarity score: 20.50)
- Mozarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 20.50)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 20.50)
Ingredients List
- Quark
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)