Saveurs de nos regions Préparation de clémentines & oranges de Corse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 803kj (192 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 803kj (192 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 10 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 47g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Miguelgorry Confiture Artisanale Pastèque (Similarity score: 17.42)
- Confiture Abricot Pays (Similarity score: 18.34)
- La Fruitière Confiture Extra Coing (Similarity score: 22.68)
- Francis Miot Confiture Exotique (Similarity score: 24.78)
- Belle France,les Délices De Belle France Confiture De Figues De Provence (Similarity score: 28.00)
- Les Délices De Belle France,belle France Confiture Clémentine Oranges Corses (Similarity score: 28.09)
- Eliges Mermelada De Ciruela (Similarity score: 29.59)
- Spar Mermelada De Fresa (Similarity score: 30.45)
- Miguelgorry Confiture De Figues (Similarity score: 30.72)
- Maribel Die Feine Himbeere (Similarity score: 31.92)
- Pat'boul De Provence Préparation D'abricots (Similarity score: 32.17)
- Marie Anne Cantin Figue (Similarity score: 32.82)
- Maribel Die Feine Waldfrucht (Similarity score: 33.15)
- Karine & Jeff Figue Au Chocolat (Similarity score: 33.35)
- Lidl Confiture Mirabelles (Similarity score: 36.37)
Ingredients List
- Citrus Fruit
- Sugar
- Concentrated Lemon Juice
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)