Saveurs Gourmandes De Fouesnant 6 crepes de froment
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.6g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saveurs Gourmandes De Fouesnant 12 Crêpes De Froment (Similarity score: 2.22)
- Saveurs Gourmandes 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 2.22)
- Saveur Gourmandes Crêpes (Similarity score: 3.61)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 3.61)
- Galettes Bertel 3 Crêpes Au Lait Frais Fermier De Haute Bretagne (Similarity score: 14.29)
- Premium Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 17.41)
- Les Galettes Bertel 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 18.63)
- Les Galettes Bertel Crepes De Froment (Similarity score: 18.63)
- Ty Nad Crêpes Bio Au Lait Frais Fermier (Similarity score: 18.63)
- Galettes Bertel Crêpes De Froment (Similarity score: 18.72)
- Bertel,ty Nad Crêpes De Froment Au Lait Frais Fermier (Similarity score: 18.72)
- Bertel 6 Crepes Fraiches Bertel (Similarity score: 18.72)
- 6 Crêpes Tradition (Similarity score: 18.85)
- Maison Bertel Ferrand Crêpes De Froment Fraiches (Similarity score: 18.85)
- Crêpes De Froment Fraîches (Similarity score: 18.85)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)