Schär Tagliatelle all'uovo gluten free
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.2 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.47058823529412% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.5% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 0 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cake Fruit Rouge Sans Sucre (Similarity score: 17.63)
- Ravioli Aux Légumes (Similarity score: 19.67)
- Coles Soft Multigrain Sandwich Loaf (Similarity score: 24.62)
- Lachsfilets (Similarity score: 25.09)
- Toasters (Similarity score: 26.56)
- Mar Terra Pan De Molde Blanco (Similarity score: 28.57)
- Elma Hachés Pur Bœuf (Similarity score: 29.81)
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 30.14)
- 4 Haut De Cuisses De Poulet (Similarity score: 30.14)
- Auchan Hauts De Cuisses Poulet (Similarity score: 30.14)
- Bo & No,les Menus Du Monde Sauce 2 Tomates (Similarity score: 31.17)
- Tesco British Pork Belly Slices (Similarity score: 31.62)
- Gam’gel Steacks Hachées 100% Pur Boeuf (Similarity score: 33.05)
- Yuu'n Mee Lachsfilets ';natur'; (Similarity score: 33.08)
- L'étal Du Volailler Hauts De Cuisse De Poulet Blanc (Similarity score: 33.73)
Ingredients List
- Egg
- Water
- Egg White
- Extra Virgin Olive Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)