Tarte basquaise poire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.333333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.3% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hokushin Tachibanaya Co Ltd Hokushin Tachibanaya, Wheat Cake (Similarity score: 20.54)
- Claim Jumper Blackberry Pie, 46 Oz (Similarity score: 28.24)
- Blueberry Muffin (Similarity score: 29.49)
- Fudge Center In Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Crunch Topping Crunch Bar, Fudge Sundae (Similarity score: 30.58)
- Claim Jumper Lattice Apple Pie (Similarity score: 31.11)
- Marie Callenders Lattice Apple Pie, 46 Oz (Similarity score: 31.37)
- La Crêpe De Brocéliande 6 Petites Crêpes Bretonnes Nature (Similarity score: 32.25)
- Taboulé Orienral (Similarity score: 32.51)
- Chocolate Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With A Chocolate Flavored Core And A Crunchy Cake Coating Crunch Bars, Chocolate, Vanilla (Similarity score: 33.62)
- La Crêpe De Brocéliande Crepes Bio (Similarity score: 34.18)
- La Crêpe De Brocéliande 4 Crêpes De Froment Biologiques En Barquette (Similarity score: 34.20)
- Broceliande Crêpes Au Froment Sucrées Bio (Similarity score: 34.20)
- Salade De Surimi Et De Crabe (Similarity score: 34.51)
- Carrefour Profiteroles (Similarity score: 34.70)
- Auchan Profiteroles Au Chocolat 4 Pots X 90 G (Similarity score: 34.70)