Tarte normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 56.33802816901409% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 7 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Normande Au Pommes (Similarity score: 0.00)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Banana Split Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 10.09)
- Ice Cream (Similarity score: 10.59)
- Ice Cream, Banana Pudding (Similarity score: 11.41)
- Talenti Chocolate Chip Cookie Dough Gelato (Similarity score: 12.11)
- Tarte Framboise (Similarity score: 12.43)
- San Bernardo Tiramisu With Real Mascarpone Cheese Premium Ice Cream (Similarity score: 12.49)
- Gianni's Chocolate Brownie Ice Cream (Similarity score: 12.49)
- Creme D'or Vanille Bourbon (Similarity score: 12.63)
- Rians Crème Brûlée (Similarity score: 12.98)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 13.38)
- San Bernardo San Bernardo, Premium Ice Cream, Amaretto Praline Pecans (Similarity score: 13.60)
- Banana Split Banana Flavored Premium Ice Cream Swirled With Fudge, Pineapple, Cherries And Pecans, Banana Split (Similarity score: 13.69)
- Turkey Hill Ice Cream (Similarity score: 13.85)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 13.85)