Tarte normande pomme rhubarbe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Au Pomme Rhubarbe (Similarity score: 0.00)
- Mars Barres Glacées (Similarity score: 8.01)
- Ice Cream (Similarity score: 8.02)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Wich Cookie Dough (Similarity score: 8.29)
- Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 8.46)
- Häagen Dazs Nieve Dulce De Leche Häagen Dazs (Similarity score: 10.41)
- Häagen Dazs Glace Macadamia (Similarity score: 11.01)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Macadamia 95ml (Similarity score: 12.08)
- Häagen Dazs,haagen Dazs Crème Glacée Vanillas Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 12.08)
- Vanilla Tangerine Shortbread Ice Cream, Vanilla Tangerine Shortbread (Similarity score: 12.09)
- Häagen Dazs Favorite Selection Vanilla Caramel Brownie Macadamia Nut Brittle Cookies & Cream Dulce De Leche (Similarity score: 12.35)
- Ben & Jerry's,unilever Caramel Chew Chew (Similarity score: 12.64)
- Mars Ice Cream Family Pack (Similarity score: 13.17)
- Mars Mars Eiscreme (Similarity score: 13.17)
- Mars,mars Chocolat Mars Barres Glacées (Similarity score: 13.47)