Tarte pomme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.18g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.18g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 56.94444444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.9% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Croissant Au Jambon (Similarity score: 14.68)
- Creamy Creamy, Sans Nom Vinaigre Blanc (Similarity score: 17.80)
- La Pizza Cuite Au Feu De Bois Munster Lardon (Similarity score: 17.92)
- Tzatziki (Similarity score: 18.13)
- Snickerdoodle Ice Cream (Similarity score: 18.82)
- Trebor,mondelez Mighties Sugar Free Mints (Similarity score: 20.95)
- Halls Halls Mini Mints Sugar Free (Similarity score: 22.95)
- Tartex Vegetarian Pâté Champignon (Similarity score: 23.29)
- Theobroma Tablette De Chocolat Noir 95% (Similarity score: 25.07)
- Pizza Margherita Frozen (Similarity score: 25.20)
- Tía Rosa Bigote Con Relleno De Cajeta (Similarity score: 27.01)
- Cafe Art (Similarity score: 28.14)
- La Gelateria Artigianale (Similarity score: 28.15)
- Nestlé Kit Kat Mint Créme & Cookie Smash (Similarity score: 29.03)
- Cold Brew Coffe (Similarity score: 29.04)