Tarte tatin 6 personnes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Tatin 6 Parts Prec (Similarity score: 0.00)
- Consum Tarta Whisky (Similarity score: 6.92)
- Birthday Ice Cream Cups (Similarity score: 7.74)
- Carrefour Omelette Norvégienne (Similarity score: 8.02)
- M&m Minis Caramel Fudge (Similarity score: 9.57)
- Talenti, Unilever Vanilla Caramel Swirl (Similarity score: 9.76)
- Birthday Celebration White Cake Flavored Ice Cream With Red Frosting Ribbon And Candy Confetti Cups (Similarity score: 9.86)
- Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Mucci Stracciatella (Similarity score: 10.19)
- Adélie Glace Façon Cappuccino (Similarity score: 10.27)
- Picard Glace À L'italienne Façon Panna Cotta Sauce Caramel (Similarity score: 10.64)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 10.64)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 10.77)
- Triumf Glass,triumf Gräddglass Romrussin (Similarity score: 10.92)
- Bubble Gum With Candy Pieces Ice Cream (Similarity score: 11.17)