Tartelettes aux framboises
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 8 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies 'n Cream Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 7.43)
- Fudge Revel Ice Cream (Similarity score: 11.11)
- De Good & Lish Mint Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 12.03)
- Kingston Marketing Co Cookies'n Cream Ice Cream (Similarity score: 13.54)
- Western Family, Western Family Foods Inc Western Family, Cookies & Cream, Artificially Flavored Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.54)
- Ice Cream (Similarity score: 13.54)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 13.65)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Chocolate Paradise (Similarity score: 13.87)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Chocolate Paradise (Similarity score: 13.87)
- Key Food, Key Food Stores Co Op Inc Key Food, Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 14.44)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 14.46)
- Cookies & Cream Arctic Ice Cream (Similarity score: 14.46)
- Ice Cream (Similarity score: 14.48)
- Pink Peppermint Pink Colored Vanilla Premium Ice Cream With Red And Green Peppermint Flakes (Similarity score: 14.48)
- Purple Cow Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies (Similarity score: 14.90)