Tartelettes aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155.0kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.36363636363636% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.4% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 200.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200.0mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mint Chip Ice Cream With Chocolate Flavored Chips Between Two Chocolate Flavored Wafers Mini Ice Cream Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 11.17)
- Dessert Gourmand 2 Tropéziennes (Similarity score: 16.87)
- Tropezienne (Similarity score: 16.87)
- Casino Tropezienne L’atelier Georget (Similarity score: 16.87)
- Dobrogea Dobrogea Pasca (Similarity score: 17.50)
- Galette À La Pomme (Similarity score: 17.75)
- Galette (Similarity score: 17.75)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.87)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 22.89)
- Vanilla Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Wafers Mini Sandwiches, Mini Vanilla (Similarity score: 23.35)
- Tea Rrific! Ice Cream Tea Rrific!, Ice Cream (Similarity score: 24.66)
- Hafner Millefeuille (Similarity score: 25.14)
- Classic Cheesecake (Similarity score: 25.45)
- Apple Pie With Streusel Topping (Similarity score: 25.47)
- Organic Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.77)