Thiriet Crème glacée à la pistache de sicile
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baskin Robbins Coffee Ice Cream With Roasted Jamoca Almonds Fudge & Chocolate Flavored Ribbon (Similarity score: 8.23)
- Old Fashioned Tin Roof Sundae Ice Cream, Tin Roof Sundae (Similarity score: 9.62)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Old Fashioned Rich Banana Ice Cream With Swirls Of Chocolate Fudge And Chunky Chocolate Covered Peanuts, Banana Nuts & Fudge (Similarity score: 10.26)
- Old Fashioned Mocha Almond Fudge Ice Cream, Mocha Almond Fudge (Similarity score: 10.28)
- Macadamia Nut Ice Cream, Macadamia Nut (Similarity score: 10.41)
- Ben & Jerry's S'wich Up Cookie Dough (Similarity score: 10.72)
- Waffle Cone Vanilla Ice Cream With Fudge Swirl, Coated Sugar Cone Pieces And Peanuts (Similarity score: 11.69)
- Waffle Cone Vanilla Ice Cream With Fudge Swirl, Coated Sugar Cone Pieces And Peanuts (Similarity score: 11.69)
- The Spicy Ice Cream (Similarity score: 12.05)
- Tillamook Udderly Chocolate Ice Cream (Similarity score: 12.28)
- Rich's Ice Cream Co Ice Cream Shortcake (Similarity score: 12.56)
- Tea Rrific! Ice Cream Tea Rrific! Ice Cream, Ice Cream, Lavender's Blueberry (Similarity score: 12.96)
- Ben & Jerry's, Unilever Boston Cream Pie Ice Cream With Yellow Cake Pieces, Fudge Flakes & Swirls Of Pastry Cream (Similarity score: 13.35)
- Tea Rrific! Ice Cream, Ice Cream, Chamomile (Similarity score: 13.86)