Thiriet Crème glacée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 982kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 982kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.7% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- London Diary Berries N Cream Ice Cream (Similarity score: 4.10)
- Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 5.08)
- Marletto, Kilargo Lody Kawowe (Similarity score: 5.58)
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Blueberry Cardamom Crisp (Similarity score: 6.26)
- Ben & Jerry's Cookie Dough (Similarity score: 7.84)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Cherry Garcia (Similarity score: 7.86)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 7.93)
- Sea Salted Caramel Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 7.93)
- Land Of Milk And Honey Organic Ice Cream, Land Of Milk And Honey (Similarity score: 8.33)
- Sweet Creamy Rhubarb Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 8.58)
- Sea Salted Caramel Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 9.72)
- Wegmans Food Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.49)
- Ciao Bella Ciao Bella, Gelato, Bourbon Caramel Chocolate (Similarity score: 10.85)
- La Charlotte Artisanale Poire Abricot (Similarity score: 10.86)
- Spartan Premium Ice Cream (Similarity score: 10.91)