thiriet Ma charlotte Vanille Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1271kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1271kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 10.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.27544910179641% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.3% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 19 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 27.3g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dr Oetker My Ice Cream Chocolate Flavour (Similarity score: 10.94)
- Magnum Mágnum Sándwich (Similarity score: 11.21)
- Gelato (Similarity score: 13.96)
- Conditorei Copenrath & Wiese Sahneschnitte Eierlikör (Similarity score: 14.02)
- Twix Twix Inspiration Speculoos (Similarity score: 14.15)
- Le Patissier Mousse Au Chocolat Blanc (Similarity score: 14.45)
- Bonne Maman Mousse Au Chocolat Au Lait Aux Œufs Frais (Similarity score: 14.64)
- Acme Lemon Cream Pie (Similarity score: 15.04)
- Bonne Maman Mousse Aux Oeufs Frais Chocolat Au Lait (Similarity score: 15.70)
- Bonne Maman Mousse Au Chocolat (Similarity score: 15.70)
- Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 15.84)
- Chocolate Ice Cream Fudge Tracks, Chocolate (Similarity score: 16.10)
- Frisco Extreme Mini New (Similarity score: 16.43)
- Kroger Fun Daze Sundaes Frozen Yogurt Cones (Similarity score: 17.02)
- Laiterie Du Perigord, Laiterie Du Périgord, Laiterie Du Périgord Mousse Chocolat Noir (Similarity score: 17.51)
Ingredients List
- Fresh Cream
- Powdered Almonds
- Icing Sugar
- Salt
- Emulsifier
- E471
- Gelling Agent
- Guar Flour
- Pork Gelatin
- Vanilla Extract
- Natural Flavouring
- Sugar
- Flavouring
- Chocolate
- Skimmed Milk
- Water
- Wheat Flour
- Cocoa Powder
- Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)