Thomas Le Prince Confiture de Mirabelle Lorraine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Confiture Extra D'abricot (Similarity score: 0.85)
- Confiture De Myrtilles (Similarity score: 1.48)
- Les Confitures A L’ Ancienne Confitures Oranges Ameres (Similarity score: 1.48)
- Simmler Schwarzkirsch Konfitüre Extra, Schwarzkirs (Similarity score: 1.58)
- Matin D'ariège Confiture Myrtille (Similarity score: 1.79)
- Bretagne Spécialités Gelée De Groseilles (Similarity score: 2.88)
- André Guépratte Confiture De Framboises (Similarity score: 2.88)
- Gelée De Framboises (Similarity score: 2.88)
- André Guépratte Gelée De Cassis (Similarity score: 2.88)
- André Guépratte Confiture De Banane Rhubarbe (Similarity score: 2.88)
- Franprix Confiture Extra Myrtilles (Similarity score: 3.11)
- Monoprix Bio ! Bio Figue Confiture Extra (Similarity score: 3.36)
- Carrefour Confiture Reine Claude (Similarity score: 3.66)
- Carrefour Confiture (Similarity score: 3.87)
- Carrefour Confiture Pêche (Similarity score: 3.87)