Three herb fettuccine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -7 |
| Sodium | 10mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Linguine Artisan Pasta (Similarity score: 0.00)
- Linguine Garlic & Herb Pasta (Similarity score: 0.00)
- Carrefour Bio Troccoli Integrali (Similarity score: 12.44)
- Tous Les Jours Tagliatelles (Similarity score: 16.38)
- Fusilli Pâtes Aux Oeufs Frais (Similarity score: 16.94)
- Mg Pappardelle Al Tartufo Bianco (Similarity score: 18.75)
- Terre D'italia Trofie Della Liguria (Similarity score: 18.82)
- Brake Tagliatelles (Similarity score: 19.60)
- Turini,marque Repère Tagliatelles (Similarity score: 20.01)
- Saint Jean St Jean Tagliatelles (Similarity score: 20.04)
- Auchan Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 20.06)
- Ecochard Tagliatelles Ecochard (Similarity score: 20.37)
- Lioravi Conchiglie Bio (Similarity score: 20.43)
- Casino Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 20.84)
- Casino Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 20.84)
Ingredients List
- Pasta
- E160ai
- Water
- Egg
- Parsley
- Spinach
- Dillweed
- Garlic
- Oregano
- White Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)