Three Sisters Nixtamal Yellow Corn Tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 18mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 18mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Three Sisters Nixtamal Blue Corn Tortillas (Similarity score: 0.00)
- Organic Corn Tortillas, Organic Corn (Similarity score: 0.00)
- Corn Tortillas (Similarity score: 8.64)
- Arizona White Corn Tortillas, White (Similarity score: 9.14)
- Mission, Gruma Corporation Yellow Corn Extra Thin Tortillas, Yellow Corn (Similarity score: 9.81)
- Food City Corn Tortillas (Similarity score: 10.75)
- Gruma Corporation White Corn Tortillas (Similarity score: 11.25)
- Gruma Corporation Corn Tortillas, Corn (Similarity score: 11.25)
- Gruma Corporation Corn Tortillas (Similarity score: 11.25)
- Gruma Corporation Corn Tortillas (Similarity score: 11.25)
- Gruma Corporation White Corn Tortillas (Similarity score: 11.25)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 11.25)
- Gruma Corporation White Corn Tortillas, White (Similarity score: 11.25)
- Mission, Gruma Corporation White Corn Tortillas, White Corn (Similarity score: 11.25)
- Guerrero Tortilleria Tortillas De Maiz Blanco (Similarity score: 11.25)
Ingredients List
- Corn
- Water
- Trace Of Lime
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)