Three Twins Ice Cream Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 10.59g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.29872495446266% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 18 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 23.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Caramel Ice Cream, Snicker Doodle (Similarity score: 5.00)
- Dulce De Leche Ice Cream (Similarity score: 8.67)
- Ice Cream (Similarity score: 8.67)
- Private Selection Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 9.07)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 10.12)
- Private Selection, English Toffee Caramel Ice Cream (Similarity score: 10.12)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 10.68)
- Fiorello's Artisan Gelato (Similarity score: 13.18)
- Häagen Dazs Brownie Macchiato (Similarity score: 13.28)
- Häagen Dazs Barista Collection (Similarity score: 13.28)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 13.28)
- Häagen Dazs Barista Collection Brownie Macchiato Crème Glacée Café (Similarity score: 13.29)
- Häagen Dazs,general Mills Brownie Macchiato (Similarity score: 13.29)
- Häagen Dazs Helado Dulce De Leche (Similarity score: 14.11)
- Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 14.31)
Ingredients List
- Whole Milk
- Cocoa
- Skimmed Milk Powder
- Whole Milk Powder
- Heavy Cream
- Butter
- Sea Salt
- Vanilla Extract
- Soya Lecithin
- Caramel Variegate
- Skimmed Milk
- Cream
- Egg Yolk
- Evaporated Cane Juice
- Caramel Truffles
- Sugar
- Coconut Oil
- Milk
- Tapioca Syrup
- Palm Kernel Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)