Three Twins Ice Cream Three twins ice cream, organic ice cream, mint confetti, mint confetti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 61.57965194109772% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.6% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 34mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 34mg |
| Sugars | 20.69g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mucci Premium Schokalade (Similarity score: 9.38)
- Picard Timbales De Creme Glaceea (Similarity score: 9.85)
- Coop Tiramisù (Similarity score: 11.98)
- Elena Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 12.05)
- Holanda Paleta Mini Choc Holanda (Similarity score: 12.12)
- Picard,snack Now Tiramisu Mascarpone Café (Similarity score: 12.31)
- Eisprom Ice Cream Vanilla Flavour (Similarity score: 12.58)
- Strobe & Associates Inc Plombir Luxury Ice Cream (Similarity score: 12.76)
- Häagen Dazs Mango & Cream (Similarity score: 13.51)
- Alden's Organic Midnight Cherry Chip With Real (Similarity score: 13.78)
- Monoprix,monoprix Gourmet Buchettes Glacées Au Chocolat (Similarity score: 14.20)
- Edaleen Dairy Products Premium Ice Cream (Similarity score: 15.33)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Stawberry And Cream (Similarity score: 15.64)
- Ice Cream (Similarity score: 16.03)
- Helado Sabor Roscón De Reyes (Similarity score: 16.14)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Evaporated Cane Juice
- Chocolate Pieces
- Egg Yolk
- Milk Powder
- Vanilla Extract Peppermint Extract
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)