Thrifty Payless Inc. Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.966510381781646% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 19.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnolia Magnolia, Ice Cream, Kona Coffee Chocodamia Nut (Similarity score: 6.32)
- Chocolate Almond Chip Rich Chocolate Ice Cream With Chocolate Coated Almonds, Chocolate Almond Chip (Similarity score: 8.36)
- Bittersweet Chocolate Ice Cream, Bittersweet Chocolate (Similarity score: 10.22)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.37)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.72)
- M&m's M&m's, Light Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 11.75)
- Leaderprice Buche Crème Glacée Chocolat Crème Glacée Noisettes & Brownie (Similarity score: 12.27)
- Strawberry Shortcake Macaron Ice Cream Sandwich (Similarity score: 12.29)
- Creamery Select Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 12.29)
- Maple Pecan Flavored Frozen Dessert (Similarity score: 12.70)
- Kinder Kinder Glace Cornet Mini Noisettes Chocolat (Similarity score: 12.83)
- Phin & Phebes Phin & Phebes, Ice Cream, Vietnamese Iced Coffee (Similarity score: 13.24)
- Talenti Talenti, Gelato, Tiramisu (Similarity score: 13.77)
- Rite Aid Corporation Thrifty, Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 14.92)
- Phin & Phebes Phin & Phebes, Ice Cream, Banana Whama (Similarity score: 14.98)
Ingredients List
- Cream
- Stabiliser
- Skimmed Milk
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- Brownie Fudge
- Walnut
- Cocoa Powder
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)