Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.95g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.95g |
| Saturated Fat | 6.58g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.57432432432432% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 151mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 151mg |
| Sugars | 23.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry’s,unilever Rain Dough (Similarity score: 9.51)
- Vanilla Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Sandwich (Similarity score: 10.60)
- Boardwalk Frozen Treats Llc Caramel Ice Cream With Salted Caramel Ribbon (Similarity score: 13.80)
- Gifford's World Class Ice Cream (Similarity score: 14.88)
- Gifford's Ice Cream (Similarity score: 15.06)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 16.31)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.85)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 17.26)
- Harris Teeter Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 17.30)
- Lowes Foods, Lowe's Food Stores Inc Lowes Foods, Premium Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 17.49)
- Great Value Sea Salt Caramel Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 17.74)
- Ice Cream (Similarity score: 19.16)
- Double Rainbow Double Rainbow, Frozen Custard, Sea Salt Caramel (Similarity score: 19.66)
- Dr Oetker Mugcake Chocolat Noir (Similarity score: 19.83)
- L'eclair Au Chocolat (Similarity score: 20.10)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Salty Caramel Variegate
- Dark Peanut Splits
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)