Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.58333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 21.33g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kemps, Kemps Llc Cookies & Cream Old Fashioned Ice Cream (Similarity score: 4.08)
- Turkey Hill Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 9.07)
- Turkey Hill Dairy Rich And Creamy Ice Cream (Similarity score: 9.36)
- Turkey Hill Cookies 'n Cream Ice Cream (Similarity score: 11.08)
- Breyers, Unilever Breyers, Blasts!, Frozen Dairy Dessert, Birthday Blast (Similarity score: 12.61)
- H E B Premium Ice Cream (Similarity score: 12.86)
- Deluxe New York Cheese Cake (Similarity score: 13.63)
- Tcby Frozen Yogurt (Similarity score: 13.68)
- Fauchon Tarte Aux Framboises 880 G Surgelée (Similarity score: 15.05)
- Hagan Premium Ice Cream (Similarity score: 15.33)
- Hood Hood, New England's Ice Cream, Old Orchard Beach Whoopie Pie (Similarity score: 15.33)
- Sanders, Morley Candy Makers Inc Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 16.09)
- Sia Glass Kola Havssalt (Similarity score: 16.37)
- Kemps, Kemps Llc Caramel Cow Tracks Premium Ice Cream (Similarity score: 16.51)
- Pecan Praline Ice Cream (Similarity score: 16.60)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Dark Peanut Splits
- Chocolate Variegate
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)