Toft's, Toft Dairy Inc. Toft's, ice cream, peanut butter cup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.48g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.48g |
| Saturated Fat | 6.16g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.96350364963504% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 185mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 185mg |
| Sugars | 20.55g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toft's, Toft Dairy Inc Chocolate Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.90)
- Real Ice Cream Butter Pecan (Similarity score: 7.99)
- It's Your Churn Butter Pecan Premium Ice Cream (Similarity score: 12.72)
- Roasted Butter Pecan Rich Nutty Flavored With Oven Roasted Pecans Premium Ice Cream, Roasted Butter Pecan (Similarity score: 13.46)
- Brookshire's Bakery Lemon Meringue Pie (Similarity score: 20.03)
- The Bakery, Wal Mart Stores Inc The Bakery, Key Lime Meringue Pie (Similarity score: 20.03)
- Lemon Meringue Pie (Similarity score: 20.15)
- Schnucks, Rocky Mountain Pies Schnucks, Pie, Lemon Meringue (Similarity score: 20.33)
- Nos Regions Ont Du Talent 4 Crêpes De Bretagne (Similarity score: 20.54)
- Gifford's Gifford's, Denali, Ice Cream, Moose Tracks (Similarity score: 21.85)
- Sans Marque Eclair Chocolat (Similarity score: 21.88)
- Trofic,marque Repère Trofic Éclairs Au Chocolat À La Crème Pâtissière (Similarity score: 22.45)
- Dr Oetker Mug Cake Pépites De Chocolat (Similarity score: 23.26)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Cocoa
- Peanut Butter Variegate
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)