Tofurky Tofurky, tempeh organic soy cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 787kj (189 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 787kj (189 calories/kcal) |
| Fiber | 8.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15.29g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.29g |
| Saturated Fat | 0.59g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.320388349514563% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -8 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lightlife Foods Organic Flax Tempeh (Similarity score: 12.16)
- Itinéraire Des Saveurs,sélection Des Mousquetaires,les Mousquetaires Spaghetti D'alsace (Similarity score: 17.70)
- Wegmans Natural Peanut Butter (Similarity score: 19.69)
- Barilla Chickpea Rotini (Similarity score: 21.47)
- Barilla Chickpea Casarecce (Similarity score: 21.47)
- Les Souskays Groin De Porc (Similarity score: 23.16)
- Brillante Arroz Integral Con Soja (Similarity score: 23.44)
- Atlantic Salmon Premium Skin On Portions From Norway (Similarity score: 24.05)
- Lightlife Organic Vegan Tempeh Original (Similarity score: 24.21)
- Saumon Fumé Bio (Similarity score: 24.32)
- Saumon Fume (Similarity score: 24.33)
- Dempster’s 100% Whole Wheat Bagels (Similarity score: 24.65)
- Organic Lightly Toasted Creamy Almond Butter (Similarity score: 24.86)
- Thiriet Boulettes De Soja À L’italienne (Similarity score: 25.00)
- Bigard Charolais Haché Pur Bœuf (5% Mg) (Similarity score: 25.49)
Ingredients List
- Soya Bean
- Water
- Cider Vinegar
- Starter Culture
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)