Tons of toppings buried in soft ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.02g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.02g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 40.023201856148496% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 167mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 167mg |
| Sugars | 29.31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bimbo Cinnamon Rolls, Cinnamon (Similarity score: 11.14)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 14.90)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Cherry Crunch, 40 Ounce, 40 Oz (Similarity score: 15.15)
- Dutch Apple Pie (Similarity score: 20.79)
- Exquisa Exquisa Cheesecake (Similarity score: 22.71)
- Peijnenburg Parelkandij (Similarity score: 23.24)
- Labree's Bakery Inc La Bree's Bakery, Jr Swiss Rolls, Chocolate (Similarity score: 23.66)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Chocolate Swiss Rolls (Similarity score: 23.66)
- Milk Chocolate And Caramel Mousse Cake (Similarity score: 24.43)
- Lala's Foods Rolls (Similarity score: 24.81)
- Labree's Bakery Inc Labree's Bakery, Home Style Iced Strawberry Jelly Roll (Similarity score: 26.50)
- Caramelized Madagascar Vanilla Cream Cups (Similarity score: 26.54)
- Boncolac Tarte Poire (Similarity score: 28.56)
- Marie Callendar's Frozen Pie Dessert (Similarity score: 29.25)
- Le Gateau Est Un Delice Swiss Roll (Similarity score: 29.77)
Ingredients List
- Milk
- Contains 2% And Less Of Cocoa
- Chocolate
- Natural Flavouring
- Cocoa Processed With Alkali
- Buttermilk Solids
- Coconut Oil
- Cottonseed Oil
- Artificial Flavouring
- E440a
- Sea Salt
- Cream
- Heavy Cream
- E422
- Sodium Citrate
- Salt
- E339ii
- Soya Lecithin
- E415
- Propylene Glycol Monoesters
- E471
- E412
- Skimmed Milk
- E410
- Cellulose Gel
- E466
- E407
- Pecan Nut
- Dextrose
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)