Toque du Chef Bio tagliatelles fraiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1239kj (297 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1239kj (297 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.4g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Villagio Classico Pain Blanc Tranché (Similarity score: 6.68)
- Copos Integrales De Centeno Precocidos Ecológicos (Similarity score: 9.33)
- Fusillis (Similarity score: 11.48)
- Monoprix,monoprix Bio Penne Avoine, Riz Et Maïs (Similarity score: 12.13)
- Bio Des Alpes Crozets Bio Epeautre A L'ancienne (Similarity score: 12.88)
- Delhaize Tagliatelles Épeautre (Similarity score: 14.71)
- Lingots Blancs (Similarity score: 15.87)
- La Pasta Di Angelo,treo Pappardelle (Similarity score: 18.79)
- Ryz White Beans (Similarity score: 18.98)
- Claire Et Lucie Haricots Blancs (Similarity score: 19.45)
- Belle France Lingots Blancs (Similarity score: 20.02)
- Trofie (Similarity score: 20.70)
- Manuel Claros Banderillas (Similarity score: 20.70)
- Sorli Discau Cereals Integrals (Similarity score: 20.97)
- Del Campo Peeled Giant Corn (Similarity score: 21.85)