Tortellini prosciutto crudo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 30.303030303030305% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.3% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 284mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 284mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Linguine (Similarity score: 9.49)
- Beef And Bean Chimichangas (Similarity score: 10.88)
- El Monterey Beef And Bean Chimichangas Family Of Frozen Chimichangas (Similarity score: 12.02)
- Coop Bagels (Similarity score: 18.13)
- Maître Coq Parfait De Poularde Farcie Au Foie Gras Et Aux Cèpes Surgelée (Similarity score: 18.21)
- Breaded Chicken Kievs (Similarity score: 19.04)
- Asia Traiteur 8 Nems Poulet Au Gingembre (Similarity score: 19.99)
- U, U Bon & Végétarien Croq'panés Blé Et Fromage (Similarity score: 20.01)
- Magret De Canard (Similarity score: 21.33)
- La Belle Iloise Thon Blanc Germon À L'huile, Épices Et Aromates (Similarity score: 22.64)
- La Belle Iloise Thon Blanc Germon À L'huile, Épices Et Aromates (Similarity score: 22.64)
- Poitrine De Porc Marinée À La Méxicaine Congelée (Similarity score: 23.26)
- Garlic And Herb Chicken Kievs (Similarity score: 24.09)
- Garlic And Herb Chicken Kievs (Similarity score: 24.15)
- Tagliatelle (Similarity score: 24.31)