Torten Träume Himber Mascarpone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.7% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wegmans Food Markets Inc Vanilla & Chocolate Twist Premium Ice Cream (Similarity score: 7.69)
- Organic Vanilla & Chocolate Twist Premium Ice Cream (Similarity score: 7.69)
- Premium Ice Cream, Vanilla & Chocolate Twist (Similarity score: 7.69)
- Brazilian Guava Cheesecake Ice Cream, Brazilian Guava (Similarity score: 9.41)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 9.54)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Wegmans Organic Premium Ice Cream (Similarity score: 10.28)
- Haagen Dazs, Artisan Collection, Ice Cream, Tres Leches Brigadeiro, Tres Leches Brigadeiro (Similarity score: 10.58)
- Ben & Jerry's Blondie Brownie Core (Similarity score: 11.36)
- Western Family Premium Ice Cream (Similarity score: 11.40)
- Häagen Dazs Glace Summer Berries & Cream (Similarity score: 11.42)
- 4 Crêpes Au Cognac & Chocolat (Similarity score: 11.96)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 12.07)
- Häagen Dazs Mini Cups Fruit Collection (Similarity score: 12.39)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.48)