Torvis, Parmalat Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.5g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.27027027027027% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.3% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lovilio,carrefour Bio Bio Mozzarella (Similarity score: 3.95)
- Lovilio,lidl,zoma Bio Mozzarella (Similarity score: 3.95)
- Carrefour Bio,carrefour Mozzarella (Similarity score: 5.07)
- Les Croisés,marque Repère Mozzarella Maxi 18% Mg (Similarity score: 6.36)
- Esselunga Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 7.22)
- Ja!,rewe Mozzarella, 45% Fett I Tr (Similarity score: 7.94)
- Rewe Mozarella (Similarity score: 7.94)
- Rewe Bio Mozzarella (Similarity score: 7.94)
- Edeka Bio Mozzarella In Lake (Similarity score: 7.94)
- Edeka Bio Mozzarella (Similarity score: 7.94)
- Bio Sonne Bio Mozarella (Similarity score: 8.31)
- Ja!,goldsteig Mozzarella 45 % Fett I Tr (Similarity score: 11.36)
- Goldsteig Classic Mozzarella (Similarity score: 11.36)
- San Fabio Mozzarella (Similarity score: 11.36)
- Clever Mozarella (Similarity score: 11.36)